# Rury bez szwu Inconel 625: Jak określić ASTM B444 Grade 1 i Grade 2

Canonical: https://jundapipe.com/pl/blog/inconel-625-seamless-pipe-astm-b444

Specyfikacja rur bez szwu Inconel 625 według ASTM B444: różnice między Grade 1 wyżarzanym a Grade 2 przesyconym, własności mechaniczne i wymagania odbiorcze.

Inconel 625 (UNS N06625, W.Nr. 2.4856) to wysokowytrzymały stop niklu, chromu, molibdenu i niobu stosowany w wymagających środowiskach morskich, instalacjach chemicznych i układach wysokotemperaturowych. W zamówieniach rur bez szwu podstawową normą materiałową jest [ASTM B444](https://store.astm.org/b0444_b0444m-23.html) (lub ASME SB-444). Podanie w zapytaniu wyłącznie opisu "rura Inconel 625 wg ASTM B444" bez wskazania Grade 1 lub Grade 2 stwarza istotne niejednoznaczności projektowe i odbiorcze.

Oba gatunki wg ASTM B444 mają identyczny skład chemiczny, lecz poddawane są odmiennej obróbce cieplnej, co decyduje o różnych właściwościach mechanicznych i dopuszczalnych zakresach temperatur pracy. Grade 1 jest dostarczany w stanie wyżarzonym, zapewniając wyższą granicę plastyczności w temperaturach do 1100°F (593°C). Grade 2 dostarcza się w stanie przesyconym, co powoduje rozrost ziarna i maksymalizuje odporność na pełzanie powyżej 1100°F. Precyzyjne wskazanie gatunku gwarantuje zgodność rur z obliczeniami wytrzymałościowymi.

## What is the difference between Grade 1 and Grade 2 under ASTM B444?

Główna różnica między ASTM B444 Grade 1 i Grade 2 dotyczy minimalnej temperatury wyżarzania oraz uzyskanej mikrostruktury metalograficznej.

Grade 1 wymaga temperatury wyżarzania co najmniej 1600°F (871°C). Pozwala to zachować drobne ziarno oraz wysoką granicę plastyczności (min. 60 ksi / 414 MPa) i wytrzymałość na rozciąganie (min. 120 ksi / 827 MPa) w temperaturze pokojowej. Jest to standardowy wybór dla instalacji wody morskiej, kolektorów podmorskich i zbiorników ciśnieniowych poniżej zakresu pełzania.

Grade 2 wymaga temperatury przesycania minimum 2000°F (1093°C), z opcjonalnym wyżarzaniem stabilizującym w temperaturze min. 1200°F (649°C). Wysokotemperaturowa obróbka rozpuszcza węgliki i prowadzi do rozrostu ziarna austenitu do wskaźnika ASTM 5 lub grubszego. Ta struktura zapewnia odporność na odkształcenia pełzaniowe w wysokich temperaturach, obniżając jednak granicę plastyczności do 40 ksi (276 MPa), a wytrzymałość na rozciąganie do 100 ksi (690 MPa).

## How do mechanical properties and design temperatures compare?

Przepisy ASME BPVC Section VIII Division 1 określają dopuszczalne naprężenia dla obu stanów, wyznaczając granicę projektową na poziomie 1100°F (593°C).

| Parametr                               | ASTM B444 Grade 1               | ASTM B444 Grade 2                   |
| -------------------------------------- | ------------------------------- | ----------------------------------- |
| Stan obróbki cieplnej                  | Wyżarzony (min. 1600°F / 871°C) | Przesycony (min. 2000°F / 1093°C)   |
| Minimalna wytrzymałość na rozciąganie  | 120 ksi (827 MPa)               | 100 ksi (690 MPa)                   |
| Minimalna granica plastyczności (0,2%) | 60 ksi (414 MPa)                | 40 ksi (276 MPa)                    |
| Minimalne wydłużenie dla 2" (50 mm)    | 30%                             | 30%                                 |
| Typowa temperatura projektowa ASME     | Do 1100°F (593°C)               | Od 1100°F (593°C) do 1800°F (982°C) |
| Główny mechanizm uszkodzeń             | Wżery, korozja szczelinowa      | Odkształcenie pełzaniowe, pękanie   |

Zastosowanie Grade 2 w podmorskich rurociągach lub instalacjach chemoodpornych bez potrzeby obniża dopuszczalną granicę plastyczności o około 33%, wymuszając zwiększenie grubości ścianki. Z kolei użycie drobnoziarnistego Grade 1 powyżej 1100°F grozi przedwczesnym pęknięciem wskutek pełzania po granicach ziaren.

## What chemical composition limits govern UNS N06625?

Oba warianty [rur bez szwu Inconel 625](https://jundapipe.com/products/uns-n06625-inconel-625-seamless-pipe) muszą spełniać jednolite wymagania chemiczne UNS N06625. Stop umacniany jest roztworowo molibdenem i niobem, bez konieczności starzenia wydzieleniowego.

- Nikiel (Ni): Minimum 58,0%, zapewnia odporność na pękanie korozyjne naprężeniowe w środowisku chlorków.
- Chrom (Cr): 20,0% do 23,0%, gwarantuje odporność w środowiskach utleniających i przy utlenianiu wysokotemperaturowym.
- Molibden (Mo): 8,0% do 10,0%, chroni przed korozją wżerową i szczelinową w mediach zawierających chlorki oraz H2S.
- Niob i tantal (Nb + Ta): 3,15% do 4,15%, umacnia osnowę bez konieczności obróbki cieplnej.
- Żelazo (Fe): Maksymalnie 5,0%.
- Węgiel (C): Maksymalnie 0,10% (w nowoczesnych wytopach utrzymywany poniżej 0,03% w celu ochrony granic ziaren).

Brak zależności od wydzieleń fazowych zapewnia stopowi znakomitą spawalność oraz plastyczność ułatwiającą ciągnienie na zimno i gięcie rur.

## Which dimensions, wall basis, and inspection requirements must you state?

Zamawianie rur bez szwu ze stopów niklu wymaga precyzyjnego sprecyzowania parametrów technicznych:

1. Średnica zewnętrzna i baza ścianki: Należy określić, czy grubość ścianki to "ścianka nominalna", czy "ścianka minimalna". Norma ASTM B444 stosuje odmienne tolerancje w zależności od tej bazy.
2. Ciągnione na zimno czy wykańczane na gorąco: Rury produkowane są metodą wyciskania na gorąco lub walcowania/ciągnienia na zimno. W rurkach aparaturowych ciągnienie na zimno gwarantuje wąskie tolerancje i gładkość powierzchni.
3. Badania nieniszczące (NDT): ASTM B444 wymaga przeprowadzenia próby ciśnieniowej lub badania prądami wirowymi/ultradźwiękami wg ASTM E213 na każdej rurze.
4. Wymagania dodatkowe: Dla środowisk kwaśnych wg NACE MR0175 / ISO 15156 należy określić dopuszczalną twardość. Dla Grade 2 pracującego w wysokich temperaturach warto wymagać badania wielkości ziarna ASTM w atestach.

Junda przeprowadza analizę składu, próby ciśnieniowe, badania ultradźwiękowe i testy wytrzymałościowe we własnych [laboratoriach badawczych](https://jundapipe.com/production-environment#testing-capabilities). Świadectwa odbioru wystawiane są wg EN 10204 3.1 lub EN 10204 3.2 z udziałem niezależnych jednostek inspekcyjnych (DNV, BV, Lloyds, SGS) w ramach systemu [zapewnienia jakości](https://jundapipe.com/quality).

## How do you structure an Inconel 625 technical enquiry?

Aby uzyskać wiążącą ofertę techniczną bez konieczności dodatkowych uzgodnień, zapytanie ofertowe powinno precyzować pełny zestaw parametrów.

| Parametr zapytania    | Opis niepełny      | Zalecany format zapisu                                                 |
| --------------------- | ------------------ | ---------------------------------------------------------------------- |
| Norma materiałowa     | Rura Inconel 625   | ASTM B444 / ASME SB-444, UNS N06625                                    |
| Stan obróbki cieplnej | Standardowy stan   | Grade 1 (wyżarzony, min. 1600°F) lub Grade 2 (przesycony, min. 2000°F) |
| Wymiary rury          | Rura 2 cale        | 2" NPS (60,3 mm OD) × Sch 40S (ścianka nom. 3,91 mm), ASME B36.19M     |
| Długość dostawy       | Długość losowa     | Długość ścisła 6000 mm (tolerancja -0/+5 mm)                           |
| Zakres badań NDT      | Standard fabryczny | 100% ultradźwięki wg ASTM E213 + próba ciśnieniowa ASTM B444           |
| Typ atestu            | Atest hutniczy     | Świadectwo EN 10204 3.1 z wynikami składu wytopu i prób rozciągania    |

Prześlij wymiary, ilości i wymagania projektowe poprzez nasz [formularz kontaktowy](https://jundapipe.com/contact). Nasz zespół inżynierów zweryfikuje tolerancje i przygotuje kalkulację techniczną.
